maj 2021

20210521

List do Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego, prof. dr hab. Piotra Borka i do Senatu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Data: 21.05.2021

Uchwała nr 4/V/2021

Rady Dyscypliny Filozofia Uniwersytetu Jagiellońskiego

z dnia 21 05 2021 r.

List do Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego

prof. dr hab. Piotra Borka

i do Senatu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

My, filozofowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, skupieni w Radzie Dyscypliny, wyrażamy głębokie zaniepokojenie planowanymi przez Władze Uniwersytetu Pedagogicznego zwolnieniami w Instytucie Filozofii i Socjologii. Chcemy pokreślić, że zwalniani pracownicy tego Instytutu odgrywają istotną rolę kulturową w Krakowie i Polsce.

Konsternację wywołuje stosowanie przez Uniwersytet Pedagogiczny nieprzejrzystych reguł traktowania pracowników, które podważają elementarne zasady kultury pracy i prawo człowieka do rzetelnej informacji. Podważa to również klasyczną ideę Uniwersytetu, zgodnie z którą jest on miejscem szerzenia kultury wartości i wiedzy, kultury równości niezależnej od chwilowych tendencji. Zwracamy uwagę na nietransparentność przy podejmowaniu poważnych decyzji kadrowych i brak przedstawienia przez Rektora UP szczegółowych planów restrukturalizacji uczelni, którymi uzasadnia zwalnianie pracowników.

Zdumienie budzą również pomysły wykorzystania w procedurze zwolnień obniżonego wieku emerytalnego dla kobiet, jako że stoją one w sprzeczności      z dobrym obyczajem równego traktowania płci.

Apelujemy do Władz Uczelni o wstrzymanie decyzji i podjęcie z zainteresowanymi rzetelnego dialogu, który pozwoli wypracować środki rozwiązania zaistniałych problemów, które respektują transparentność, rzetelność, kulturę pracy i prawo człowieka do rzetelnej informacji, idee uniwersytetu i równe traktowanie płci.

Link do skanu Uchwały